Державний музей П.І.Чайковського і графині фон-Мекк

30.05.2017

Працює: з 9.00 до 17.00, вихідні: понеділок, вівторок
Адреса: Вінницька область, Жмеринський р-н, смт Браїлів

Музей П. Чайковського, який знаходиться в палацовій споруді родини фон Мекків, засновано при Браїлівському ПТУ-6 у 1979 р. Ініціатором створення музею був директор училища М. Іванюк та викладачі Б. Коваль і В. Перепичай. Значний вклад у розвиток музею вніс і москвич П. Пляцек, браїлівчанин за народженням, який збирав профільну колекцію з 1955 р. У 1990 р. було відкрито нову експозицію. Авторами наукової, проектно-художньої концепції виступили: завідувач науково-методичним відділом Вінницького обласного краєзнавчого музею Н. Секретарьова та художник Вінницького художнього фонду Г. Мельник.

Музейна колекція нараховує майже 2 000 предметів. Щороку музей відвідує понад 5 000 осіб.
Найбільшу зацікавленість викликають колекції особистих речей Н. фон Мекк (1831-1894) і видань творів П. Чайковського (1840-1893) нотовидавничими фірмами Російської імперії.

З 1991 по 2002 рік в музеї проводилися щорічні травневі свята “Воспоминания о дорогом месте”.

Привертає увагу відвідувачів “кімната-ліхтарик” – в минулому робочий кабінет Н. фон Мекк і П. Чайковського, експозиція якого розповідає про життя і творчість генія музики. В інтер’єрі залу розміщені особисті речі Надії Філаретівни (меблі, музичні інструменти, письмове приладдя тощо), передані до фондів музею її нащадками. У вітринах виставлені оригінали музичних видань ХІХ ст. тему “Петро Ілліч Чайковський і Браїлів”. музею розкриває Експозиція

Чайковського в містечку у 1878-1880 рр. Тут представлено копії фотографій з особистого фотоальбому Н. фон Мекк, які яскраво ілюструють тогочасний Браїлів, його околиці та архітектуру. У вітринах розміщено прижиттєві видання творів П. Чайковського. Наступний експозиційний комплекс розповідає про Браїлів другої половини ХІХ ст., родину фон Мекків та перебування П.

Зала “Музична бібліотека Н. фон Мекк” – це унікальна колекція нотних видань провідних нотовидавничих фірм Росії і України ХІХ ст.: Ф. Стеловського, П. Юргенсона, В. Бесселя, М. Бернарда, Л. Ідзіковського та ін., які використовував П. Чайковський.

В навколишніх селах можна подивитися:

  • Архітектурний комплекс смт Браїлів: Свято-Троїцький жіночий монастир (XVIIІ ст.), Санктуаріум Ісуса Христа (ХІХ ст.);

  • Стародавній Межирів: костел, церква, синагога (кін. ХV-поч. ХVІI ст.);

  • Парково-архітектурний комплекс с. Чернятина: парк, палац Вітославських-Львових (кін. XVIII ст.);

  • Парково-архітектурний комплекс с. Северинівки: парк, палац Северина Орловського (ХІХ ст.);

  • Історико-архітектурний комплекс – Жмеринський залізничний вокзал у стилі модерн (автор проекту З. Журавський, кін. ХІХ – поч. ХХ ст.).