Для належного обслуговування в КП «Аеропорт Вінниця» осіб з обмеженими фізичними можливостями створено такі зручності:

 • супровід осіб з обмеженими фізичними можливостями медперсоналом аеропорту;
 • при вході в аеровокзал облаштовано пандус;
 • приміщення залів очікування, контролю на безпеку, накопичувача, а також вихід на перон знаходяться на одному рівні;
 • жіночий та чоловічий санвузли мають окремі кабіни для заїзду на інвалідних візках;
 • в медпункті аеровокзалу є інвалідний візок;
 • для осіб з вадами слуху облаштовано наочне інформаційне табло в залах очікування та накопичування;
 • для осіб з вадами зору в приміщенні аеровокзалу встановлено гучномовці для оголошення;

Відповідальним підрозділом з обслуговування осіб з обмеженими фізичними можливостями є служба організації перевезень (СОП), контактний номер — пн-пт 09:00-18:00 (0432) 69-02-70,  (0432) 61-05-49.

Обслуговування інвалідів

Перевезення, що не потребують медичного висновку (Non – MEDA cases)

Медичного висновку щодо стану здоров’я для здійснення повітряного перевезення не потребують пасажири, яким стороння допомога потрібна лише для переміщення в аеропорту та під час посадки та висадки на/з борт(у) ПС.

Не потребують медичного висновку

 • глухі пасажири;
 • сліпі пасажири;
 • люди похилого віку;
 • вагітні жінки, якщо строк вагітності до 36 тижнів (8 місяців, але не менше ніж за 4 тижні до настання родів), при умові задовільного стану здоров’я;
 • WCHR, WCHS, пасажири, якщо використання інвалідного візка не є результатом медичного стану, а використовується, наприклад, людьми похилого віку, тощо.

Перевезення, що потребують медичного висновку (MEDA cases)

Медичний висновок(довідку) щодо стану здоров’я необхідно надати, якщо має місце один із наведених нижче випадків:

 • пасажир, чий фізичний чи психічний стан здоров’я не дає йому можливості обслуговувати себе без сторонньої допомоги або якщо він є небезпечним по відношенню до самого себе, або може створювати загрозу чи дискомфорт для інших пасажирів та членів екіпажу;
 • перевезення потребує використання нош;
 • пасажир хворіє на інфекційне захворювання, що може передаватись на інших пасажирів, членів екіпажу та обслуговуючий персонал;
 • пасажир, що потребує надання медичної допомоги, додаткового кисню чи застосування будь-якого медичного обладнання під час польоту;
 • вагітні жінки, якщо строк вагітності більше, ніж 36 тижнів (очікувані роди можуть настати протягом менше, ніж 4 тижнів);

Примітка. Медична довідка може бути необхідна в більш ранній період вагітності, якщо виник сумнів щодо строку вагітності чи очікуваних родів, або якщо передбачається народження більше, ніж одного немовляти або, якщо вагітність проходить з ускладненнями.

 • перевезення немовлят на першому тижні (до 7 днів) після народження.
 • пасажири з переломами нижніх чи верхніх кінцівок (у гіпсі чи на шині).

Медична довідка (Medical Information Form – MEDIF)

При здійсненні повітряних перевезень авіакомпанії використовують медичну довідку єдиного зразка – MEDIF – увідповідності до вимог резолюції IATA 700. Ця довідка використовується завжди, коли перевезення здійснює кількаперевізників.
MEDIF служить дозволом на авіаперевезення, а також підставою для визначення умов транспортування.
При використанні форми MEDIF (у друкованому варіанті або на комп’ютерному дисплеї), частина 1 довідки заповнюється при продажу квитка в присутності пасажира, підписується ним або від його особи; копія прикріпляється до авіаквитка.
Частина 2 форми містить суто медичну інформацію і заповнюється лікарем / медичною установою.
Примітка. Інформація, викладена в частині 2 MEDIF є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
У будь-якому випадку для пасажирів, що відносяться до категорії MEDA надання MEDIF є обов’язковою умовою.
Для забезпечення належної підготовки до перевезення пасажирів категорії MEDA (WCHC, STCR, OXYG, MEDA з подальшою специфікацією, тощо) медична довідка MEDIF повинна бути надана не пізніше, ніж за 72 години до початку повітряної подорожі.
Для підготовки спеціального обладнання, організації супроводу і т.ін., всі аеропорти та підрозділи, що будуть брати участь у перевезенні мають бути поінформовані:

 • факсом (8 0432 355768)
 • або електронною поштою.

Медична довідка вважається дійсною тільки на рейс та дату його виконання, що зазначені в ній.
Якщо після видачі медичної довідки на відповідний рейс відбулося серйозне погіршення стану здоров’я, то потрібний повторний огляд з боку медпрацівника, та повинна бути видана нова медична довідка про відповідність стану здоров’я можливості здійснення повітряного перевезення.
Не дозволяється оформлення медичної довідки по телефону.

Відмова у перевезенні

Відмовляється перевозити пасажира, коли:

 • стан здоров’я пасажира на момент реєстрації є таким, що повітряне перевезення може спровокувати ускладнення або, навіть, смерть;
 • пасажир потребує індивідуального догляду під час польоту, а супроводжуюча особа відсутня або неспроможна забезпечити такий догляд;
 • в результаті свого стану здоров’я пасажир може викликати створення дискомфорту для інших пасажирів (зовнішній вигляд, запах, тощо);
 • фізичний чи психічний стан може створити загрозу безпеці інших пасажирів, їх майна, ПС чи членів екіпажу;
 • пасажир хворіє на інфекційну хворобу;
 • настання родів для вагітних жінок очікується в найближчі 7 днів;
 • перевезення пасажирки здійснюється в перші 7 днів після народження дитини.

Розміщення на борту ВС

Ноші встановлюються у хвостовій частині ПС В737 тільки у салоні економічного класу за рахунок вивільнення простору, що займають 9 крісел (три останні ряди, сторона А, В, С).

Перевезення пасажирів у інвалідних візках

Якщо пасажир використовує власний інвалідний візок, то його перевезення здійснюється безкоштовно.
Для уникнення будь-яких пошкоджень, що можуть бути завдані ПС або іншому майну та для забезпечення надійного та безпечного перевезення слід дотримуватись певних вимог що викладені нижче та реєструвати самохідні інвалідні візки лише як зареєстрований багаж.

Примітка. Перевезення інвалідних візків на акумуляторах регулюється Правилами перевезення небезпечних предметів та речовин (Dangerous Goods Regulations).

Інвалідний візок на сухозарядному акумуляторі (Dry cell battery powered wheelchair WCBD)

Приймається до перевезення як зареєстрований багаж у відповідності до Правил перевезення небезпечних предметів та речовин ІАТА та ІСАО, за умови, що:

 • клеми акумулятора відключені;
 • контакти акумулятора ізольовані для уникнення короткого замикання;
 • акумулятор надійно закріплений на інвалідному візку.

Якщо інвалідний візок використовується для транспортування пасажира до ПС, а також, якщо він потрібен негайно після висадки з бору ПС, то повинна бути задіяна процедура “Delivery at aircraft”.

Інвалідний візок з електролітним акумулятором (Wet cell battery wheelchair – WCBW)

Приймається до перевезення як зареєстрований багаж лише за умови, що:

 • при здійсненні завантаження, під час перевезення та при розвантаженні інвалідний візок буде знаходитись в вертикальному положенні для запобігання виливання електроліту;
 • клеми акумулятора відключені;
 • його контакти надійно ізольовані для запобігання короткого замикання;
 • акумулятор надійно закріплений на інвалідному візку.

Якщо транспортування WCBW у вертикальному положенні не може бути забезпечене з будь-яких причин, то акумулятор необхідно від’єднати. За таких обставин інвалідний візок перевозиться як звичайний зареєстрований багаж без спеціальних обмежень.
Для перевезення акумулятора використовується спеціальний контейнер з міцного жорсткого матеріалу:

 • тара має бути непроникна для рідин, стійка до електроліту та закріплена у вантажному відсіку ПС не простим підпиранням іншим багажем та вантажем, а з використанням спеціальних засобів;
 • акумулятор має бути захищений від короткого замикання, встановлений вертикально та вкритий достатньою кількістю абсорбуючої речовини для всмоктування всієї кількості електроліту на випадок, якщо наповнення акумулятора проллється.

Для інформування командира ПС про розміщення інвалідного візка використовується повідомлення типу NOTOC (Notification to Captain).
Якщо маршрут слідування пасажира WCBW передбачає перевезення на рейсах інших перевізників, то підтвердження бронювання може бути здійснене лише після одержання відповідного підтвердження з боку всіх перевізників на наступних рейсах.

Інвалідний візок складний з ручним управлінням (Manual power folding wheelchair – WCMP)

WCMP приймається до перевезення як багаж без спеціальних обмежень.
Відповідно до запиту пасажира може бути задіяна процедура “Delivery at aircraft”.
Примітка. При реєстрації інвалідного візка будь-якого типу в якості зареєстрованого багажу слід забезпечити маркування його іменною багажною биркою “Name LABEL”.

Надання додаткового кисню (Supplementary oxygen)

Балони з киснем, що належать пасажиру, відносяться до категорії небезпечних предметів та перевозяться виключно в якості вантажу.
Окремі запити щодо обмеженого використання кисню в медичних цілях під час польоту відповідно до рекомендацій, визначених в довідці MEDIF можуть бути підтверджені за умови попереднього узгодження щодо технічної можливості його надання.
За будь-яких обставин забороняється використання кисневого комплекту (балон та маска для подачі кисню) під час зльоту та посадки.

Організація обслуговування інвалідів

 1. Організація обслуговування інвалідів
  1. Обов’язки з обслуговування інваліда при проходженні усіх формальностей в аеропорту покладаються напредставника авіакомпанії, агента з обслуговування пасажирів та завідуючого медичним пунктом.
  2. Інформація про наявність на рейсі інваліда може надійти від співробітників медичного пункту, представників авіакомпанії або при обслуговування пасажира по прильоту – з телеграми PSM.
  3. Диспетчер ВОП передає інформацію про наявність на рейсі інваліда всім суміжним службам:
   • при обслуговуванні на відправлення: при здійсненні циркулярного оголошення про посадку пасажирів до ПС,
   • при обслуговуванні на прибуття: при здійсненні циркулярного оголошення про захід на посадку ПС, посадку ПС.
  4. При обслуговування пасажира на відправлення рішення стосовно допуску інваліда до перевезення на ПС приймає представник авіакомпанії на підставі документів про стан інваліда від медичної установи, яка безпосередньо опікувалась інвалідом.
  5. У випадку, коли інвалід спочатку звернувся до медичного пункту, співробітники медичного пункту повідомляють диспетчера ВОП про наявність у медичному пункті аеропорту інваліда та необхідність організації обслуговування та транспортування пасажира цієї категорії.
  6. Обслуговування інваліда на носилках здійснюється на носилках медичного пункту.
  7. За запитом інваліда або за проханням осіб, що його супроводжують, інваліду може бути надана медична допомога, яку здійснюють співробітники медичного пункту аеропорту.
  8. Особам, що супроводжують інваліда та мають намір летіти з ним, може бути надано право, за узгодженням з відповідними службами (САБ, митниця, прикордонники (для пасажирів міжнародних рейсів)), пройти усі формальності разом з інвалідом не за стандартним напрямком.
  9. Посадка до ПС інваліда на носилках та інвалідних крісло-колясках здійснюється в першу чергу, а висадка з ПС – в останню чергу.
  10. У разі використання інвалідом власної інвалідної крісло-коляски її завантажують до багажного відсіку ПС. У такому разі її оформлюють багажною биркою та завантажують в останню чергу. Інваліду видається відривна частина багажної бирки.
 2. Обслуговування інвалідів на відліт
  1. Після отримання інформації від диспетчера ВОП або представника авіакомпанії про необхідність надання послуг інваліду(ам) диспетчер ВОП призначає агента з обслуговування для обслуговування даної категорії пасажирів.
  2. Агент з обслуговування зустрічає інваліда.
  3. Після перевірки у інваліда наявності відповідних документів супроводжує його в митну зону (для пасажирів міжнародних рейсів) до стійки реєстрації.
  4. При наявності у інваліда багажу агент з обслуговування допомагає в доставці багажу до стійки реєстрації.
  5. Реєстрацію авіаквитків та багажу, усі інші формальності: контроль на безпеку, митний догляд, паспортний контроль (для пасажирів міжнародних рейсів) інвалід здійснює позачергово у супроводі агента з обслуговування.
  6. Після проходження усіх формальностей інвалід знаходиться в зоні вильоту.
  7. Після оголошення про початок посадки на рейс агент з обслуговування разом з завідуючим медичним пунктсупроводжують інваліда до виходу на посадку, організовують транспортування пасажира для здійснення посадки пасажира у літак.
  8. Транспортування інваліда по пасажирському трапу та в салоні ПС (якщо в цьому є необхідність) здійснюють агенти з обробки багажу.
 3. Обслуговування інвалідів на приліт
  1. Після отримання інформації про захід на посадку рейсу з інвалідом на борту ПС, диспетчер ВОП призначає агента з обслуговування для обслуговування такого пасажира.
  2. При зверненні особи, що здійснює зустріч інваліда на прибуття, диспетчер ВОП уточнює номер рейсу та категорію інваліда, призначає агента з обслуговування для обслуговування інваліда.
  3. Транспортування інваліда в салоні ПС і по пасажирському трапу (якщо в цьому є необхідність) здійснюють агенти з обробки багажу.
  4. Диспетчер ВОП організовує:
   • висадку інваліда з ПС;
   • позачергове проходження інвалідом паспортного та митного контролю;
   • при наявності у інваліда багажу допомагає в доставці багажу від стрічки транспортеру видачі багажу до виходу у місто;
   • після отримання інвалідом багажу та проходження усіх формальностей передає інваліда зустрічаючим особам;
   • у разі відсутності зустрічаючої особи викликає представника авіакомпанії-перевізника та агента з обслуговування для вирішення питання стосовно подальшого обслуговування інваліда.

Обладнання та інструмент

 • телефонні апарати;
 • радіостанції;
 • АРM,
 • крісла-коляски,
 • спецмашина